ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

معرفی موجودات ریز غیرمضر در اکواریوم

01-07-2014, 11:58 AM (آخرین ویرایش در 01-07-2014 12:57 PM توسط aquafun.)
ارسال: #1
معرفی موجودات ریز غیرمضر در اکواریوم
شاید شما هم با موجودات ریز و عجیب و غریب در آکواریوم آب شیرین خود برخورد کرده باشید که هیچ شناختی از اون ندارید و خیلی ها هم اهمیتی به اون نمیدن . اما اگر مثل من ساعت ها با دقت جاهای مختلف آکواریوم رو نگاه کنید ممکنه که اونها رو ببینید. برای مثال من تصویر یک هیدرا که در زیر معرفی کردم رو در یکی از سایت ها گذاشتم و چند نفر که گفتند معلوم نیست چیه و یکی دو نفر از اساتید دانشگاهی هم گفتن احتمال داره جلبک باشه که نظرشون محترمه Smile

از موجوداتی که در زیر معرفی شده اند سه نوع آن در آکواریوم خودم (هیدرا، خاره چسب و احتمالاً Ostracoda ) هست و وقتی تصویر اون ها رو به اشتراک گذاشتم هر کسی یه نظری داده . امروز هم دیدم که در بستر تانک موجودات ریزی مثل گرد و غبار در حال حرکت سریع هستند و رفتم سراغ سایت های لاتین و جستجو کردم و این مطلب رو در یک سایت لاتین پیدا کردم که خوشبختانه با جستجوی بیشتر به این نتیجه رسیدم که یکی از کاربران سایت نیک صالحی زحمت ترجمش رو کشیده که دستش درد نکنه واقعا . یه مقداری اصلاح کردم و براتون میگذارم .

Copepods, Cyclops

Size: 0,1 - 0,2 cm, 0.04 - 0.1 inches

Copepods کوچک و خنده دار هستند و سخت پوست هستند. آنها معمولا در اطراف مخزن شیشه و سطوح دیگر با یک پرش کوتاه در یک زمان حرکت می کنند ، . بی ضرر ، ناز ، در بسیاری از گونه های مختلف رنگی وجود دارد.

Male

Female

Water Fleas, Daphnia

Size: 0,1 - 0,5 cm, 0.04 - 1/4 inches

کک آب معمولا به عنوان غذا ماهی استفاده می شود. آنها سخت پوستانی کوچک هستند . آنها کاملا بی ضرر و جالب هستند.

Seed Shrimp, Ostracoda

Size: 0,1 - 0,2 cm, 0.04 - 0.1 inches
این گونه معمولا با شپشک زیاد اشتباه گرفته میشه.
آنها معمولا کمی بزرگتر از Copepods هستند. همانند Copepods حرکت میکنند، آنها تمام ذرات ریز روی شیشه و گیاه یا هر چیزی رو میخورند.گاهی اوقات آنها در آب مانند زنبور شنا میکنند . زیبا و بی ضررهستند. بعضی از گونه های روشن مثل کرم شب تاب میمانند.
این عکس همین موجود هست که همونطور که ملاحظه میکنید مشغول خوردن جرمهای روی شیشه هست.لازم به ذکر هست که گاهی اوقات رنگ این موجود به انواع قهوه ای - مشکی - سفید - زرد دیده میشود.

این هم شپشک

Freshwater Limpet - Acroloxus lacustris

Size: 0,1 - 0,8 cm ; 0.04 - 0.3 inches

limpets (خاره چسب ) آب شیرین خیلی کوچک هستند و حرکت واقعا آهسته ای دارند، ممکن است آنها را با حلزون اشتباه بگیرید. آنها صدمه ای به گیاهان وارد نمیکنند و بیضرر هستند

Hydra

Size: 0,3 - 1,5 cm, 0.1 - 1/2 inches

هیدراها زیبا هستند ، اما اندکی آزار دهنده. آنها زندگی خود را صرف متصل شدن به سطوح (گیاهان ، شیشه ، فیلتر ، دکوراسیون) میکنند ، آنها می توانند کمی حرکت کنند ، اما معمولا نیاز به انجام آن ندارند. آنها میتوانند ریشه حساس و بدن خود را به جوانه های کوچک بچسبانند. همچنین میتوانند موجوداتی مانند (copepods ، Daphnia و غیره) میخورند ولی میتوانند برای بچه ماهیان و بچه میگوها مشکل ساز باشند

Bryozoa, moss animals

Bryozoan ها کمی شبیه مرجان هستند.معمولا به خوردن (فیتوپلانکتون ، زئوپلانکتون) شناور در آب میپردازند.آنها بی ضرر و واقعا جالب هستند.

منبع نیک صالحی
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
7 کاربر به دلیل این ارسال از aquafun سپاسگزاری کرده اند.
aliali6263, Alirzz, cna mianaji, hossein856, md.razeghy, saeed120, محسن رفیعی
09-07-2014, 01:32 AM
ارسال: #2
RE: معرفی موجودات ریز غیرمضر در اکواریوم
مطلب خیلی مفیدی بود
ممکنه راه های از بین بردنشون هم بزارین برامون
من خاره چسب تو تانک هست.درسته بی ضرره ولی ضاهر تانکو زشت میکنه.مخصوصه وقتی به شیشه میچسن
3 کاربر به دلیل این ارسال از aliali6263 سپاسگزاری کرده اند.
aquafun, md.razeghy, محسن رفیعی
10-07-2014, 04:16 AM (آخرین ویرایش در 14-07-2014 07:24 PM توسط aquafun.)
ارسال: #3
(09-07-2014 01:32 AM)aliali6263 نوشته:  مطلب خیلی مفیدی بود
ممکنه راه های از بین بردنشون هم بزارین برامون
من خاره چسب تو تانک هست.درسته بی ضرره ولی ضاهر تانکو زشت میکنه.مخصوصه وقتی به شیشه میچسن

سلام

بهترین راه برای حذف این موجود جمع آوری اون به صورت دستیه . من برای این کار از یک عدد تیغ اصلاح استفاده می کنم . البته باید کاملا دقت کنید که دستتون رو نبرید.
این موجود علاوه بر زشت کردن چهره تانک تکثیر بسیار بالایی دارند و به برگ های نازک و حساس و بخصوص به برگ های نیلوفر آبی صدمه می زنه.

شاد و پیروز باشید
محمّد رازقی

اگر کسي تو را با تمام مهربانيت دوست نداشت
دلگير مباش که نه تو گناهکاري نه او
من عيسي نامي را ميشناسم که ده بيمار را در يک روز شفا داد و تنها يکي سپاسش گفت!
من خدايي ميشناسم كه ابر رحمتش به زمين و زمان باريده و يکي سپاسش مي گويد و هزاران نفر کفر !!!

تو به پاس زيبايي عشق ، عشق بورز و جاودانه باش
3 کاربر به دلیل این ارسال از md.razeghy سپاسگزاری کرده اند.
aliali6263, Alirzz, aquafun
14-07-2014, 05:52 PM
ارسال: #4
سلام
رو شیشه کرم سبز خیلی ریز دیدم که داره حرکت میکنه چیه؟
یه چیزایم شبیه خاره چسب دیدم ولی خیلی ریزن از دونه شکر هم ریزتر اونا چین؟
14-07-2014, 09:38 PM
ارسال: #5
انگار اینجم دیگه جواب نمیدین
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان