ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آشنایی با نور مورد نیاز در آکواریوم گیاهی

19-06-2014, 10:45 PM (آخرین ویرایش در 19-06-2014 10:51 PM توسط md.razeghy.)
ارسال: #5
RE: اشنایی با نور مورد نیاز در اکواریوم گیاهی
حالا در مورد لامپهای led

2 عیب بزرگ داره ...........اول اینکه هزینه اولیه خیلی بالایی داره
که با توجه به مصرف برق کمتر ............راندمان بالاتر ...............طول عمر بالا ..4 ساله....کاملا به صرفه است...............

برای اینکه راندمان led رو بهتر متوجه بشید این مثال رو میزنم که برای مهتابی نسبت 1 لیتر به 1 وات رو داریم..........و برای led نسبت 1 وات به 3 لیتر رو داریم...........برای استفاده در اکواریوم گیاهی
یعنی اگر برای یک اکواریوم گیاهی 100 لیتری 90 وات مهتابی بخوایم ...........برای همین لیتراژ 30 وات led لازم داریم.

دومین عیبش هم اینکه در ایران led مخصوص پلنت نداریم ....
اما باید گفت که ایا اینطور نیست که 95 درصد تانکهای دوستان که از مهتابی استفاده میکنند نیز مهتابی زیر کابینتی هست که مخصوص پلنت نیست.
و با قیمت بالای مهتابی های شرکتی مثل jbl که عمر مفید 1 ساله داره و یک مهتابی 1 متریش بیش از 100 هزار هست و ما نیاز به چند تا از اون داریم و حدود 300 تا 400 هزار برای یک اکواریوم 1 متری مییوفته واقعا کی براش میصرفه از اونها استفاده کنه..............من اگه میخواستم انقدر هزینه کنم یک اکواریوم اب شور با تجهیزات خیلی خوب و 2 متری راه اندازی میکردم.

یک خوبی دیگه هم که led داره اینکه قابله تعمیره و مثل مهتابی نیست که اگه خراب بشه کلا بندازی دور و بعد از 4 سال فقط باید خود led ها رو عوض کنی که این فقد 20 درصد هزینه کل رو شامل میشه یعنی هیتسینگ و درایو و مدارش سالم باقی میمونه.

تنها مشکلی که led داره و کاریش نمیشه کرد اینکه نورش نصبت به مهتابی متمرکز تر هست و خزه زیر این نور خوب در نمیاد............
اگر کسی قصد نگهداری خزه داره بهتره از fpl استفاده کنه.

یک جمله دیگه هم بخوام بگم اینکه من اگه برای یک نفر که تازه کار رو شروع کرده بخوام نور تجویز کنم fpl رو پیشنهاد میکنم..........چون led یکم سر هم کردنش سخته و نورش شدید تره و نسبت به fpl جلبک دوستره.............اما برای افراد با تجربه led رو پیشنهاد میکنم چون خیلی حرفه ایی تر هست.علاوه بر این امکان تنظیم نور و ایجاد مکانهای کم نور و پر نور در تانک رو داره.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
سپاس نقل قول این ارسال در یک پاسخ
5 کاربر به دلیل این ارسال از محسن رفیعی سپاسگزاری کرده اند.
aquafun, hossein856, majideqeng, md.razeghy, paradox
ارسال پاسخ 

پیام‌های این موضوع
RE: اشنایی با نور مورد نیاز در اکواریوم گیاهی - محسن رفیعی - 19-06-2014 10:45 PM